• BIST 105.360
 • Altın 377,540
 • Dolar 6,8154
 • Euro 7,5651
 • Tunceli 22 °C
 • Elazığ 13 °C
 • Erzincan 24 °C
 • Ankara 10 °C
 • İstanbul 16 °C
 • İzmir 17 °C
 • Malatya 21 °C

DSİ Dünya Su Gününü kutluyor

DSİ Dünya Su Gününü kutluyor
22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yazılı bir açıklama yapıldı.

Türkiye’de Dünya Su Günü kutlamalarında lider kuruluşun DSİ olduğunun belirtildiği açıklamada, Su Gününe ilişkin şu ifadelere yer verildi: “Birleşmiş Milletler, 2010 yılı 22 Mart Dünya Su Gününde “Sağlıklı bir Dünya için Temiz Su” sloganından yola çıkarak “Su Kalitesi” konusunun önemini vurgulamayı hedeflemektedir.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle konunun öneminin genç nesillere benimsetilmesi ve su kaynaklarımızın temiz kalması konusunda bilgi düzeyinin artırılmasına yönelik hususların “Su Kalitesi” konu başlığında çeşitli faaliyetlerle işlenmesinin uygun olacağı düşünülmektedir.

 

 

Yaşam, için zorunlu, dünya ekosistemi için ise vazgeçilmez bir kaynak olan su, insanoğlunun en temel ihtiyacı olmasının yanı sıra başlıca ekonomik faaliyetlere de kaynaklık etmektedir. Bu faaliyetlerin sürmesi büyük ölçüde temiz ve yeterli su arzına sahip olmaya bağlıdır. Ancak günümüzde hızla artan nüfus, kentleşme ve bütün dünyada etkileri görülen küresel ısınma su kaynakları üzerinde bir tehdit oluşturmakta birçok ülke su sorunuyla karşı karşıya kalmaktadır.

Gelecekte daha büyük sorunlarla muhatap olmamak için sürdürülebilir kalkınma politikası doğrultusunda su kaynaklarını tasarruflu kullanma bilincinin gerek bölgesel gerek ulusal gerekse uluslararası ölçekte olmak üzere bütün dünyada geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Su, hayatın kaynağı, dünyanın 3/4ü; vücudumuzun % 80i su. Kana kana içtiğimiz, duş yaptığımız, yağmur olup yağdığında sevdiğimiz ama sel olup aktığında korktuğumuz su.

Su insan için çok önemli. Ama öte yandan da dünya nüfusunun artması, küresel ısınmaya bağlı iklim değişiklikleri, suyun yeryüzündeki dağılımı ve kullanım şekli, su ile ilgili ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açmaktadır.

Dünyadaki tatlı suyun % 80 i buzul olarak kutuplardadır.

Dünyadaki nehirlerin yaklaşık 2/3ü (yaklaşık 300 nehir) sınır ötesi su olarak bir kaç komşu ülke tarafından paylaşılmaktadır. Bu nehirlerin hemen hemen tamamı komşu ülkelerle sorunlara yol açmaktadır.

Yaklaşık 1,1 milyar insan temiz içme veya kullanım suyundan yoksundur.

Her yıl yaklaşık 5 milyon insan temiz olmayan su ile ilgili hastalıklardan dolayı ölmektedir.

2025 yılında dünya nüfusunun üçte biri şiddetli derecede su sıkıntısı çekecektir.

Halen dünyada 2,8 milyar insan şehirlerde yaşıyor, bu rakam 2025te 4,5 milyara yükselecek. Şehirler temiz suya daha fazla ihtiyaç duymakta olup aynı zamanda da daha büyük atık su sorununa yol açmaktadırlar. Şehir nüfusunun artması ciddi su sorunlarını beraberinde getirecektir.

 

Ülkemizdeki 3200 belediyenin yaklaşık 50 adedi kanalizasyon sularını arıtmaktadırlar. Başka bir deyişle nüfusumuzun yaklaşık 50 milyonuna ait kanalizasyon suları doğrudan nehirlere dolayısıyla göl ve denizlere akmaktadır.

Hayatın kaynağı olan suyun giderek artan önemi sebebiyle BM Genel Kurulu 1993 yılı Aralık ayında aldığı bir kararla her yılın 22 Mart gününün ” Dünya Su Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, 1992 yılında Rio de Janerio’da düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda dünyada suyun giderek artan öneminden dolayı her yıl 22 Mart gününün “Dünya Su Günü” olarak kutlanmasına karar vermiştir.

DSİ 9. Bölge Müdürü Nevzat AKSU yaptığı açıklamada; Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü 01.03.1954 tarihinden geçerli olmak üzere, 25.12.1953 tarihinde kabul edilmiş olan 6200 sayılı yasa ile kurulmuş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı tüzel kişiliği olan katma bütçeli bir kuruluştur.

Su ve toprak kaynaklarını geliştirme amacı içinde sosyal ve ekonomik kalkınma politikalarına ve kamu yararına uygun olarak ülkenin yerüstü ve yeraltı sularından faydalanmak, bunlar üzerinde enerji üretme ve taşkından koruma amaçlı baraj ve tesisler ile sulama tesisleri inşa etmekte, yeraltı ve yerüstü sularının zararlarını önlemek ve bu işlerle ilgili etüt, planlama, proje işlerini yapmak veya yaptırmak,  inşa edilmiş sulama ve taşkın tesislerini işletmekle görevli olan, DSİ Genel Müdürlüğünün 25 bölgesinden birini teşkil eden DSİ 9. Bölge Müdürlüğü, 1954 yılında Doğu Anadolu bölgesinde kurulmuş olup, ELAZIĞ  ili merkez olmak üzere; Malatya, Tunceli, Bingöl illeri ile Erzincan ilinin Kemaliye ilçesi, görev alanı içerisine almaktadır.

 

-16.12.1960 tarihinde kabul edilen 167 sayılı "Yeraltı Suları Hakkında Kanun" ile;

 

-Yeraltı suyu etüt ve araştırmaları için kuyu açmak veya açtırmakta, kuyuları devretmek veya kiralamakta, yeraltı sularının korunmasını sağlamak ve tescilini yapmaktadır.

-3.7.1968 tarihinde kabul edilen 1053 sayılı yasa ile nüfusu 100 000' den yukarı olan şehirlerin içme, kullanma ve endüstri suyu temini için baraj, isale hattı ve arıtma tesisleri inşaatlarını yapmak veya yaptırmak görevlerini yürütmektedir.

Bölge Müdürlüğümüz, su ve toprak kaynaklarını geliştirme projelerinin ön etüt ve ana done toplama aşamalarından itibaren her aşamasında faaliyet göstermektedir.

Bölge Müdürlüğümüz 38 534,6 km2’lik alan içerisinde 4 il, 38 ilçe, 52 bucak ve 1 811 köy bulunmaktadır. Bu yerleşim birimlerinde 2008 yılı Türkiye İstatistik Kurumu adrese dayalı nüfus kayıt sistemi sonuçlarına göre toplam 1 629 378 kişi yaşamakta olup, % 50'si kırsal kesimdedir. Bölgemiz, Türkiye'nin alan olarak % 5' ini, nüfus olarak % 2,3’ünü oluşturmaktadır.

Kuruluşundan bugüne kadar su kaynaklarının planlanması, değerlendirilmesi, geliştirilmesi gayesiyle yatırımlarını hızla sürdüren DSİ 9. Bölge Müdürlüğü bu güne kadar 11 adet baraj, 13 adet HES (1728 MW kurulu gücünde ve yıllık enerji üretimi 7254 GWh) ve 8 adet gölet işletmeye açılmış, yaklaşık 96 850 hektar alanı sulamaya açmış, yaklaşık 6 600 hektar tarım arazisi, 2350 adet meskûn mahal, 10 ilçe merkezi, 51 köy, 116 mahalle ise taşkından korumuştur.

DSİ bugün itibariyle içmesuyu, baraj, sulama,enerji HES, gölet ve taşkın koruma alanlarında projelerinin yapımını sürdürmekle birlikte,gelecekte de çalışmalarını devam ettirerek yöre halkının refahı için gereğini her zaman yapacaktır.”

Bu haber toplam 1702 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim