• BIST 114.809
 • Altın 397,185
 • Dolar 6,8596
 • Euro 7,7623
 • Tunceli 23 °C
 • Elazığ 23 °C
 • Erzincan 24 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 24 °C
 • İzmir 29 °C
 • Malatya 29 °C

Dersimliler, barajlara karşı yürüyecek!

Dersimliler, barajlara karşı yürüyecek!
Dersimliler, 8 Ocak tarihinde ilde yapımı düşünülen barajlara karşı kitlesel bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Bu amaçla oluşturulan Tertip Komitesi tarafından Yer altı Çarşısı üzerinde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

Açıklamada tertip komitesi adına konuşan Baro Başkanı Fatma Kalsen, “Son günlerde İl Çevre ve Orman Müdürlüğü tarafından yerel basın ve internet yoluyla duyurular yapılarak, PÜLÜMÜR BARAJI ve HES Projesi ile ilgili, Çevre Kanunu ve ilgili yönetmelik gereğince “ÇED SÜRECİNE HALKIN KATILIM TOPLANTISI” düzenleneceği duyurulmaktadır. Yapılan duyurularda; “Tunceli İli Merkez İlçesi sınırları içerisinde, Pülümür Çayı üzerinde Kenan Elektrik Üretim A.Ş. tarafından “Pülümür Barajı ve HES” projesinin gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Söz konusu proje ile ilgili olarak hazırlanan ÇED Başvuru Dosyası (29.11.2010 tarihli yazı) Bakanlığımıza sunulmuş olup projenin ÇED süreci başlamıştır” ifadesi yer almaktadır.

Yapılan duyuru, daha önceden yapılan baraj çalışmaları nedeniyle halkımızın ciddi tepkisine yol açan barajlara karşı yeniden harekete geçilmesini zorunlu kılmıştır. Halkımızın haklı olarak karşı çıktığı bu barajlar;  1994 Yılından bu yana Tunceli’de fiilen yürütülen baraj yapım ve inşa çalışmaları bugün itibarıyla enerji üreten santrallerin yanı sıra projeleri kesinleşmiş ve lisans uygunluk kararı bekleyen baraj projeleriyle birlikte halihazırda toplam 16 baraj ve HES projeleridir” dedi.

Duyurusu yapılan baraja ilişkin bilgi veren Avukat Kalsen, “Çevre ve Orman Bakanlığının yürüttüğü proje kapsamında gerçekleştirilmek istenen “PÜLÜMÜR BARAJI VE HES PROJESİ” Tunceli merkeze sadece 1,5 km mesafeden başlayıp, Kocakoç Köprüsü’ne kadar uzanan bölgede, merkez İnönü Mahallesini, Belediye mezarlığının bir kısmını de içine alan, 900-960 metre kodlarında, faaliyete geçirilmesi halinde, sadece o bölgede yaşayan mahalle sakinlerinin ve bağlı köylerin değil, hemen hemen şehirde yaşayan herkesin yakından etkileneceği, yaşam alanlarının kısıtlanacağı, hatta büyük ölçüde ortadan kalkacağı kuşkusuzdur. Bu proje ile toplumumuzun çevresel, sosyal, ekonomik, kültürel ve inanç değerlerinin olumsuz yönde etkileneceğini bu günden görmemek mümkün değildir” dedi.

baraj_ic.20101231171822.jpg

Sık sık baraj karşıtı sloganların atıldığı açıklamada Avukat Kalsen konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “Uzunçayır Barajı ile ilimizin gelişmeye ve yerleşime açık önemli güzergahının sulara gömülmesinin ardından, zaten dağlık ve yerleşim alanları kısıtlı olan Dersimi çevreleyen ve eşsiz doğal güzellikleri ve barındırdığı endemik bitki ve canlı türleriyle dünyada benzeri az bulunan iki vadimizden biri olan Pülümür Vadisinin de sulara gömülmesi yaşadığımız şehrin yavaş yavaş tamamen sulara gömülmesi sürecinin devamından ve giderek şehir olma niteliğinden uzaklaştırılmasından başka bir anlam taşımamaktadır. Şayet PÜLÜMÜR VADİSİNİ de kaybedersek, bir tek OVACIK VADİSİ kalacak. O vadi üzerinde de MERCAN BARAJI, KONAKTEPE 1-II, BOZKAYA BARAJLARI PROJELERİ ile yine sular altında bırakılmaktadır.

Bu sebeple, yaşadığımız bölgede bundan sonraki süreç hepimiz için çok önemli bir süreçtir. Bu süreç içerisinde, kendimiz için, gelecek nesillerimiz için, doğal çevremizin korunması, ,yaşanabilir doğal bir çevre için, toplumumuzun inanç, kültür ve sosyal değerlerinin korunması için hepimizin üzerimize düşen görevi yerine getirmesi gerekiyor.

Zaten Anayasa; herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu, çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek, Devletin ve vatandaşın ödevi olduğunu hükme bağlamıştır. Çevre Kanunu da çevrenin bütün canlıların ortak varlığı olduğunu vurgulamıştır. Bu anlamda birey olarak toplum olarak üzerimize düşen bu görevi yerine getirmek için 8 OCAK 2011 GÜNÜ tüm halkımızı barajlara karşı tepkimizi hep birlikte dile getirmek, hem Pülümür barajını hem de yapılmak istenen diğer barajları hiçbir şekilde istemediğimizi, özel şirketlerin ekonomik çıkarlar için kendi yaşam alanlarımızdan, kutsal değerlerimizden, canlı cansız bütün varlıklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi ifade edelim.

Dersim’de bulunan tüm demokratik ve sivil toplum örgütleri ve meslek örgütleri ile siyasi partiler ve belediye başkanlarının katılımıyla oluşturulan çalışma platformu oluşturulmuş, tertip komitesi Valiliğe bildirimde bulunmuştur.10 OCAKTA yapılması planlanan halk toplantısı öncesi 8 OCAK 2011 GÜNÜ İnönü mahallesinden Cemevine kadar düzenlenecek yürüyüşümüze tüm halkımızı bekliyoruz.”

Bu haber toplam 2414 defa okunmuştur
 • Yorumlar 6
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Diğer Haberler
  EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
  Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim