• BIST 1.127
 • Altın 442,727
 • Dolar 6,9718
 • Euro 8,1794
 • Tunceli 28 °C
 • Elazığ 25 °C
 • Erzincan 22 °C
 • Ankara 24 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 30 °C
 • Malatya 28 °C

Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama

Çevre ve Orman Müdürlüğü’nden açıklama
Tunceli İl Çevre ve Orman Müdürlüğü 5 Haziran Dünya Çevre Günü nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı.

Müdürlük açıklamasında şunlara yer verdi:

Çevre; insanların ve diğer canlıların yaşamları boyunca ilişkilerini sürdürdükleri ve karşılıklı olarak etkileşim içinde bulundukları fiziki, biyolojik, sosyal, ekonomik ve kültürel ortamdır. Sağlıklı bir yaşamın sürdürülmesi ancak sağlıklı bir çevreyle mümkündür.

Günümüz dünyasının en önemli gündemini oluşturan "Çevre" dünyada mevcut olan bütün değerleriyle korunması gereken bir bütündür.  Bir ilişkiler bütünü olan çevrenin bozulması ve çevre sorunlarının ortaya çıkması, genellikle insan kaynaklı etkilerin, tabiatın ilişkiler sistemini ve dengelerini bozmasıyla çevre sorunları başlamıştır. Sanayileşme çağı ile birlikte başlayan ve 20 yy ortalarında hız kazanan sanayi faaliyetlerindeki ve insan nüfusundaki artışlar bütün çevresel kalitenin bozulmasına sebebiyet vermiştir.

Çevre kirliliği, zaten sınırlı olan kaynakların daha da kıt hale gelmesine ve böylece stratejik önem kazanmasına sebep olmuştur. Çevre kirliliğinin ulusal olduğu kadar bölgesel, hatta küresel etkiler oluşturduğu artık herkesin bildiği bir gerçektir.

                Bu nedenle 1970'li yılların başından itibaren çevre ve doğal dengenin korunması konusu dünya gündeminin ilk sıralarında yer almaya başlamıştır.

5 Haziran Dünya Çevre Günü; Birleşmiş Milletlerin 1972 yılında "İnsan ve Çevre Konferansı 'nda tüm dünyadaki insanların sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşamasının bir insanlık hakkı olduğu gerçeği dile getirilerek, çevre sorunlarının önemli olduğunun tespit edildiği tarih olan 5 Haziran'ı, Dünya Çevre Günü olarak ilan etmişlerdir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü, çevre koruma bilincinin yaygınlaştırılması ve en üst seviyeye çıkarılması ile vatandaşlarımızın aktif katılımının sağlanması amacıyla uluslar arası bir gün olarak tüm dünyada kutlanmaktadır.

Anayasamızın 56. maddesinde "Herkes sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir" denilmektedir.

Bugüne kadar yapılan çalışmalarla çevrenin korunması ve toplumda çevre bilincinin yerleştirilmesi yönünde ulusal ve uluslar arası boyutlarda çok önemli adımlar atılmıştır. 09.08.1983 tarihinde çıkarılan 2872 sayılı Çevre Kanunu, 26.04.2006 tarihinde revize edilerek 5491 sayılı Çevre Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile çevrenin iyileştirilmesi ve korunması, çevre kirliliğinin önlenmesi konularında, sağlıklı bir çevre ve yaşam standardı yüksek bir toplum oluşturmak ilkesinde hareket ederek daha etkin uygulamalar başlatılmıştır.

Tunceli Valiliği İl Çevre ve Orman Müdürlüğü olarak; şimdi ve gelecek kuşakların temiz ve sağlıklı bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğu gerçeği ile çevreye duyarlı bir kalkınmadan yana, doğal kaynakların ekonomik kalkınmanın hem kaynağını hem sınırını oluşturduğu, çevrenin korunması ve geliştirilmesinde bireysel katkı ve katılımının gerekliliği bilinciyle çalışmalarımız yürütülmektedir.

                Dünyanın bize atalarımızın mirası değil, torunlarımızın emaneti olduğunun bilinciyle, tüm vatandaşlarımızın çevre konusunda gerekli hassasiyeti göstermesi büyük önem arz etmektedir.

                Bu düşünceler ışığında Tuncelili vatandaşlarımızın Dünya Çevre Gününü kutluyoruz.

Unutmayalım!

 BAŞKA DÜNYA YOK

Bu haber toplam 1722 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2006 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim