• BIST 119.247
 • Altın 399,541
 • Dolar 6,8592
 • Euro 7,7739
 • Tunceli 30 °C
 • Elazığ 26 °C
 • Erzincan 24 °C
 • Ankara 25 °C
 • İstanbul 26 °C
 • İzmir 27 °C
 • Malatya 29 °C

BDP_li Halis'ten okul sorusu

BDP_li Halis'ten okul sorusu
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis, ilköğretimde okula devam edemeyen öğrencilerin sorunlarının tespit edilerek gerekli önemlerin alınması amacıyla Meclis Araştırması açılmasını teklif etti.

BDP’li Halis, Meclis Araştırması istemine ilişkin şu gerekçelere yer verdi:  “İlköğretim; kadın erkek tüm yurttaşların beden, zihin, duygu ve ahlâk bakımından gelişmelerine hizmet eden temel eğitim ve öğretim aşamasıdır.

İlköğretim sadece ortaöğretime öğrenci hazırlayan bir öğrenim basamağı değildir. Aynı zamanda bireyi yaşama hazırlar. Bir yurttaşın gerektiğinde tek başına yaşamını sürdürebilmesi, mutlu olabilmesi, hatta toplumsal kalkınmaya katkıda bulunabilmesi için bilmesi gerekenlerin öğrenildiği/öğretildiği bir öğrenim basamağıdır.

Bize yaşam boyu gerekli olan bilgi ve becerilerin temeli ilköğretimde atılır. İlköğretim, uygar bir yaşam için; okuma yazma, okuduğunu anlama, ana dilini iyi ve doğru kullanma, temel matematik işlemlerini yapabilme, yakın çevreyi tanıma, toplumsal yaşam kurallarını öğrenme ve öğrenme isteği yaratmak için yapılır.

 222 sayılı “İlköğretim ve Eğitim” yasasına göre ilköğretim, 6–14 yaş grubundaki tüm yurttaşlar için zorunlu ve devlet okullarında parasızdır. Fakat çeşitli nedenlerden dolayı 6–14 yaş grubundaki tüm yurttaşlara parasız sunulmak zorunda olunan ilköğretim hakkından bütün çocuklar yararlanamamaktadır.

         Diğer bir deyişle, ilköğretimde %100 okullaşma oranına ulaşılamamaktadır.  Eğitimin en önde gelen sorunlarından birisi olan okullaşma sorunu, hala çözülmemiştir. Türkiye’de okullaşma oranları kentlerden kırsala, batıdan doğuya doğru düşüş göstermektedir. Türkiye’de köyde ya da şehirde yaşamak eğitim hakkına erişimi önemli ölçüde farklılaştırmaktadır. Bu nedenle okullaşma oranlarını değerlendirirken köylerde ve şehirlerde yasayan nüfusun eğitim düzeyinin dikkate alınması gerekir. Bu açıdan bakıldığında, özellikle kız çocuklarının okullaşmasında hala ciddi sorunlar yaşandığı görülmektedir.

Milli Eğitim Bakanlığının yayınladığı 2008–2009 “Milli Eğitim İstatistikleri”’nde 2009 yılında ilköğretim de okullaşma oranın erkek öğrenciler için %96,99 kız öğrenciler için %95,97, toplamda ise % 95,97 olduğu anlaşılmaktadır. 2009 yılında okul çağında olduğu halde eğitim-öğretime devam etmeyen yaklaşık yarım milyon öğrenci bulunmaktadır. 2010 mali yılı performans programınızda belirlenen hedefleriniz arasında ilköğretimde %100 okullaşma oranı sağlanacağını belirtilmiştir. Fakat yıllardır aynı hedef dile getirilmekte bir türlü okullaşma oranı %100’e ulaşmamaktadır.

Anayasanın 42. maddesine göre “kimse eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılamaz.”  “İlköğretim, kız ve erkek bütün vatandaşlar için zorunludur ve devlet okullarında parasızdır” hükümleri yer almasına karşın; ailelerin gelir seviyelerinin düşüklüğü, çocukların çalışmak zorunda bırakılması, devletin yeterli kaynağı ayırmaması ve gerekli yatırımları zamanında yapılmaması gibi nedenlerle bu çocuklar eğitim-öğretim hakkından yoksun kalmaktadır.

İlköğretimde %100 okullaşma hedefine ulaşma her şeyden önce sayıları yaklaşık yarım milyonu bulan öğrencilerin eğitim-öğretimden yoksun kalmalarının nedenlerinin doğru ve gerçekçi analizlerle ortaya koyulduktan sonra çözüm önerileri geliştirilmesi ile mümkündür.  Bu gerekçe çerçevesinde, ilköğretimde okula devam edemeyen öğrencilerin sorunlarının tespit edilerek, gerekli önlemlerin alınması amacıyla  “Meclis Araştırması” açılmasını saygılarımızla arz ve teklif ederiz.”

Bu haber toplam 1741 defa okunmuştur
 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2009 Özgür Dersim | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0428 212 10 48 | Faks : 0428 212 36 39 | Haber Scripti: CM Bilişim